Εύκολες νίκες για Μπλουζ-Κανάντιενς, βαριά ήττα για τους Ντακς

Ολοκληρώθηκε και η τελευταία μέρα της προ αγωνιστικής σεζόν του NHL με 8 αγώνες.

Λος Άντζελες Κινγκς-Βέγκας Γκόλντεν Νάιτς

Ήττα για τους Λος Άντζελες Κινγκς από τους πρωταθλητές του Stanley Cup της προηγούμενης σεζόν, Βέγκας Γκόλντεν Νάιτς με 4-7. Οι «Βασιλιάδες» προηγήθηκαν των πρώτων δυο περιόδων μέχρι το ανατρεπτικό ριμπάουντ των «Ιπποτών» στη τελευταία περίοδο. Οι Κινγκς άνοιξαν το ματς με δυο γκολ στα πρώτα 5’ με σκόρερ τους Κοπιτάρ και Ρόι. Όμως ο Μπάρμπασεφ των Γκόλντεν Νάιτς απάντησε αμέσως στους αντιπάλους του στο 6’. Παρόλαυτα το Λος Άντζελες δεν πτοήθηκε αφού σκόραρε σε ριμπάουντ στο power-play στα 9’ και προηγήθηκε της πρώτης περιόδου με 3-2 ακόμα και με το δεύτερο γκολ που δέχτηκε από τον Στίβενσον. Η δεύτερη περίοδο εξελίχτηκε παρόμοια με την πρώτη με τις δυο ομάδες να σκοράρουν από μια φορά και να λήγει με 4-3 δίνοντας πάλι στους «Βασιλιάδες» το προβάδισμα. Όλα έδειχναν ότι οι τελευταίοι ίσως είχαν την δυνατότητα να βγουν νικητές εναντίον των κυπελλούχων. Η ανατροπή έγινε στη τρίτη περίοδο με το Βέγκας να σκοράρει 4 φορές μέσα σε 16 λεπτά με τον Τζακ Άιχελ να είναι υπεύθυνος για δυο από τα γκολ ενώ παράλληλα πραγματοποίησε συνολικά 3 ασίστς κατά τη διάρκεια του αγώνα . Οι Κινγκς δεν μπόρεσαν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους μετά από αυτή την απειλή και οι Γκόλντεν Νάιτς απέδειξαν δίκαια γιατί κέρδισαν το πρωτάθλημα την προηγούμενη σεζόν.

Αριζόνα Κογιότς-Άναχαϊμ Ντακς

Οι Αναχάιμ Ντακς δυσκολεύτηκαν να ανταπεξέλθουν εναντίον των Αριζόνα Κογιότ με το σκορ να λήγει 7-1. Όλα ξεκίνησαν όταν ο Ντούμπα των Κογιότ άνοιξε το σκορ προς το τέλος της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο η Αριζόνα λύγισε το Άναχαιμ με 4 γκολ σε 15’ με ένα από αυτά να είναι πέναλτι σουτ το οποίο εκτέλεσε ο 19χρονος Λόγκαν Κούλι. Στη τρίτη περίοδο οι Ντακς κατάφεραν να πραγματοποίησουν το μοναδικό τους σκορ με τον Μίντιουκοβ. Οι Γιοτς όμως συνέχισαν τις επιθέσεις τους προσθέτοντας άλλα δυο γκολ.

Οι Αναχάιμ Ντακς έχουν πολύ δουλειά να κάνουν, ειδικά στη άμυνά τους, κάτι που έχει επισημάνει πολύ ο νέος τους προπονητής, Γκρεγκ Κρόνιν και μένει μόνο να δούμε, ξεκινώντας με τον πρώτο αγώνα της σεζόν εναντίον των προηγούμενων πρωταθλητών, Βέγκας Γκόλντεν Νάιτς.

Φλόριντα Πάνθερς-Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ

Νίκη για τους Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ αφού κέρδισαν με 4-2 τους Φλόριντα Πάνθερς. Η πρώτη περίοδο ολοκληρώθηκε με ισοπαλία με την κάθε ομάδα να σκοράρει η μια μετά την άλλη με τα τελευταία δυο γκολ να απέχουν για 32 δευτερόλεπτα και το ριμπάουντ το εκτέλεσε ο Κάτσακ των «Πάνθηρων». Όμως στην δεύτερη και τρίτη περίοδο οι «Αστραπές» σκόραραν από μια φορά με αποτέλεσμα να προηγηθούν και να ολοκληρώσουν τον αγώνα με νίκη αφού η Φλόριντα δεν μπόρεσε να τους ανατρέψει.

Μινεσότα Γουάιλντ-Ντάλας Σταρς

Καθαρή νίκη για τους Μινεσότα Γουάλιντς με 4-0 εναντίον των Ντάλας Σταρς. Το σκορ άνοιξε ο Μίντλετον στην πρώτη περίοδο. Στη δεύτερη περίοδο δεν καταγράφηκε κανένα γκολ και από τις δυο ομάδες. Στη τρίτη περίοδο, οι Ντάλας Σταρς πραγματοποίησαν αλλαγή τερματοφύλακα, όμως η Μινεσότα κατάφερε αμέσως να σκοράρει στα 17’. Στη συνέχεια πρόσθεσαν άλλα δυο γκολ με το ένα από αυτά να είναι power-play και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με νίκη τους.

Ντιτρόιτ Ρεντ Γουίνγκς-Τορόντο Μέιπλ Λίφς

Παραλίγο νίκη για τους Τορόντο Μέιπλ Λιφς αφού ο αγώνας έληξε με 4-3 υπέρ των Ντιτρόιτ Ρεντ Γουίνγκς. Όλα ξεκίνησαν από τη δεύτερη περίοδο αφού καμιά ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει στη πρώτη περίοδο. Το Τορόντο άνοιξε το σκορ με 2 γκολ σε 3 λεπτά όμως το Ντιτρόιτ με ανατρεπτικό ριμπάουντ σκόραραν μετά από 7 λεπτά. Αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στην ομάδα αφού λίγο αργότερα ισοφάρισαν. Με 7 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη της δεύτερης περιόδου, ο Βελένο κατάφερε με ένα εκπληκτικό σουτ να σκοράρει από το  face-off, δίνοντας το πλεονέκτημα στους Ντριτρόιτ με 3-2. Στη τρίτη περίοδο, ο Σπρονγκ διπλασίασε το πλεονέκτημα με 4-2. Οι Μέιπλ Λιφς κατάφεραν να προσθέσουν ένα γκολ με άδειο τέρμα τους αφού πρόσθεσαν ένα ακόμα άτομο στην επίθεση (6-on-4). Όμως δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν όταν ξαναεμφανίστηκε η ευκαιρία με ένα ακόμα πλεονέκτημα 5-on-3 αφού οι Ρεντ Γουίνγκς κατάφεραν να αμυνθούν καλά.

Οτάβα Σένατορς- Μόντρεαλ Κανάντιενς

Άνετη νίκη για τους Μόντρεαλ Κανάντιενς με 6-4 εναντίον των Οτάβα Σένατορς. Στην πρώτη περίοδο ο 19χρονος Σλάφκοφσκι άνοιξε το σκορ, όμως οι Σένατορς απάντησαν αμέσως μετά από 1 λεπτό με τον Κέλι. Παρόλαυτα, οι Κανάντιενς κατάφεραν να προσθέσουν ένα ακόμα γκολ και να λήξουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 2-1. Στη συνέχεια, δυο μόνο γκολ μπήκαν με διαφορά 1 λεπτού από τη κάθε ομάδα με σκόρερ τους Σουζούκι των Κανάντιενς και Κουμπάλικ των Σενατορς με προβάδισμα πάλι 2-3 του Μόντρεαλ. Στη τρίτη περίοδος, η δράση εξελίσσεται δυναμικά. Οι Σένατορς καταφέρνουν να ισοφαρίσουν εξαιτίας μια ατυχής στιγμή στην άμυνα των Κανάντιενς. Δευτερόλεπτα αργότερα καταφέρνουν να πάρουν το προβάδισμα, αλλάζοντας το σκορ σε 4-3 υπέρ τους. Όμως το Μόντρεαλ κατάφερε αμέσως να πάρει τον έλεγχο αφού μετά από 10 λεπτά ισοφάρισαν χάρη στον Μόναχαν, ενώ μετά από 3 λεπτά οι Κόφιελντ και Τζεκάι σκοράρουν δίνοντας τη νίκη στους Κανάντιενς με 6-4.

Ουάσινγκτον Κάπιταλς-Κολόμπους Μπλου Τζάκετς

Παρόμοιο μοτίβο ακολούθησε ο αγώνας Ουάσινγκτον Κάπιταλς-Κολόμπους Μπλου Τζάκετς με εκείνο των Οτάβα Σενέιτορς-Μόντρεαλ Κανάντιενς. Χωρίς σκορ ξεκίνησε η πρώτη περίοδος. Στη συνέχεια, την δεύτερη περίοδο άνοιξαν πρώτοι οι Μπλου Τζακετς με τον Τζένερ. Όμως η «Πρωτεύουσα» απάντησε γρήγορα και ισοφάρισε με τον Κάρλσον, ενώ μετά από 2 λεπτά προηγήθηκαν χάρη στον Οβέσκιν, ολοκληρώνοντας τη δεύτερη περίοδο με 2-1. Δυστυχώς, δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα, αφού κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, ο Σίλινγκερ των Μπλου Τζάκετς, τους έφερε ισόπαλους. Ο Φαντίλι, με ένα εκπληκτικό σουτ, έφερε τους τελευταίους με 2-3 και ο Λέιν ολοκληρώνει την νίκη φέρνοντας το σκορ στα 2-4.

Σεντ Λούις Μπλουζ-Σικάγο Μπλάκχοκς

Η προ αγωνιστική περίοδος ολοκληρώνεται με τους Σεντ Λούις Μπλουζ και Σικάγο Μπλάκχοκς. Οι Μπλουζ νίκησαν με καθαρό 5-3 έναντι τους Μπλακχοκς. Κράτησαν σταθερά το προβάδισμα τους και στις τρεις περιόδους. Στα 4’ και 6’ οι Αλεξάντροβ και Τόμας δίνουν το 2-0 στους Μπλουζ, ενώ στα 15’ ακολούθησε ο Ράιχελ με το πρώτο σκορ των Μπλακχοκς. Στη συνέχεια, στη δεύτερη περίοδο, πάλι το Σεντ Λούις προηγείται με την προσθήκη δυο γκολ στα 7’ και 9’ από τους Μακέρχεν και Τόμας αντίστοιχα. Το Σικάγο απάντησε αμέσως με άλλα δυο γκολ, όμως δεν ήταν αρκετά για να ισοφαρίσουν. Γρήγορα οι Μπλουζ όρμησαν την τρίτη περίοδο με τον Νέιμπορς να σκοράρει και το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς περαιτέρω ανατροπές με αποτέλεσμα το Σεντ Λούις να πάρει άνετα τη νίκη.