«Διπλό» για Άρσεναλ, «μοιρασιά» στην Γαλλία!

Η Άρσεναλ πέρασε με νίκη από την Ισπανία. Ισόπαλο το ματς στη Γαλλία.

Με πρωταγωνιστή Ζεσούς!

Στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθκουάν,» η Σεβίλλη υποδέχτηκε την Άρσεναλ που σκόραρε μέσα σε πέντε λεπτά δις. Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις το πρώτο μέρος, με τον Ζεσούς όμως στο 45+3′ να κάνει τρομερή προσπάθεια, βγάζοντας τετ-α-τετ τον Μαρτινέλι που πέρασε και τον Νίλαντ για το 0-1. Στο δεύτερο μέρος, νωρίς στο 53′ με τρομερό πλασέ στο «γ» της εστίας, έκανε το 0-2 ο MVP Γκάμπριελ Ζεσούς. Πέντε λεπτά μετά, οι Βαλκάνιοι Γκούντελ και Ράκιτιτς συνεργάστηκαν για το τελικό 1-2. Ο πρώτος σκόραρε και ο δεύτερος έβγαλε την ασίστ.

Ένα γκολ για κάθε ομάδα!

Στο Λαν η τοπική ομάδα φιλοξένησε την Αϊντχόφεν και στο 54′ από την γκολάρα με το αριστερό του Μπακαγιόκο, βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο 65′ όμως, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον ταλαντούχο Γουαχί. Στο τελευταίο λεπτό του ματς, ο διαιτητής έδωσε τρεις κίτρινες στην Λαν και μία στην PSV για διαμαρτυρίες. Σύνολο επτά, με τις τρεις προηγούμενες σε διαφορετικά σημεία του ματς.