ΠΑΟΚ: Νικητής στο Ελσίνκι!

Ο δικέφαλος του βορρά κατάφερε να κερδίσει στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Ελσίνκι και ξεκίνησε την πορεία του στους ευρωπαικούς ομίλους με νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν σημειώθηκαν σημαντικές φάσεις, ούτε από την μία ομάδα, αλλά ούτε από την άλλη. Το πρώτο γκολ του αγώνα ήρθε στο 35′ από τον Μπαντέ, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες και ιδιαίτερα ο ΠΑΟΚ μπήκαν πιο δυναμικά στο γήπεδο, δημιουργώντας φάσεις και πιέζοντας αρκετά.

Το πρώτο γκολ για τον δικέφαλο ήρθε στο 55′ από τον αμυντικό Κουλιεράκη μετά από κόρνερ, ενώ το δεύτερο στο 81′ από τον νεοφερμένο Ντεσπόντοφ.

Το τελευταίο γκολ του ΠΑΟΚ, το σκόραρε ο Μπράντον Τόμας στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ λίγο αργότερα στο 9ο λεπτό, μετά από απόφαση του VAR, ο Ρουμάνος διαιτητής έδωσε πέναλτι στην Ελσίνκι, το οποίο εκτέλεσε άψογα ο Ραντούλοβιτς, σημειώνοντας το 2-3.