Η Κ17 του Μαραθώνα κέρδισε με 2-1 τον Εθνικό Πυλαία στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ΕΠΣΜ, παιχνίδι το οποίο διεξάχθηκε στις 10:00 στο γήπεδο “Αριστοτέλης”.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν τον Εθνικό στο αμυντικό του μισό για όλο το παιχνίδι, από την αρχή του ματς, καταφέρνοντας να φτάσουν στο 1-0 με σουτ του Μύρτσου που άλλαξε πορεία στο 12ο λεπτό. Η συνέχεια είχε πολλή πίεση από μεριάς Μαραθώνα, όμως χωρίς ουσία και γκολ, ενώ από την άλλη ο Εθνικός δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου να αναπτυχθεί ορθολογικά και να βρει κάποια τελική στην εστία του Δαϊλλίδη.

Παρά την πληθώρα ευκαιριών για τον Μαραθώνα, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να τις μετουσιώσουν σε γκολ, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να βρίσκεται σε μία λεπτή κλωστή, παρά την μεγάλη διαφορά δυναμικότητας και ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Το 2-0 έκανε στο 66′ ο Μαλούτας για να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, κάτι το οποίο έδωσε ηρεμία στο σύνολο του Μαραθώνα.

Ωστόσο, το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει, με τον Εθνικό να μειώνει σε 2-1 στο 86ο λεπτό, και να δίνει νέο ενδιαφέρον στο ματς. Το παιχνίδι έληξε με σκορ 2-1, ωστόσο, και ο Μαραθώνας πανηγύρισε την νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της ΕΠΣΜ.