Κατέρρευσε στο β’ μέρος…

Ο Ολυμπιακός κέρδισε δίκαια με το ευρύ 4-1 τον Άρη, σκοράροντας τρία γκολ στο β’ μέρος.

Οι Κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα, πλην του 6λέπτου 47′-53′ να «ματσάρουν» την απειλητικότητα του Ολυμπιακού και ουσιαστικά μετά την τεράστια χαμένη ευκαιρία του Νταρίντα στο 52′, ο Άρης κατέρρευσε και δέχθηκε τρία γκολ μετά την ισοφάριση του Πάρντο.

Οι Πειραιώτες έκλεισαν το πρώτο λεπτό τον Άρη και είχαν κορυφαία ευκαιρία με τον Ελ Κααμπί στο 8′ να κάνουν το 1-0, μετά από λάθος του Οντουμπάγιο, με τον Μαροκινό ωστόσο να στέλνει τη μπάλα ψηλά. Ο Μάντζιος ρίσκαρε και το πλήρωσε δεχόμενος το 1-0 από το αυτογκόλ του Μπράμπετς, έχοντας την ομάδα πολύ ψηλά στο γήπεδο. Ανέβασε τις γραμμές σε ένα σημείο που δεχόταν πολλή πίεση, χωρίς να είναι καλός επιθετικά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρουν πολλά κενά στην άμυνα.

Έτσι και έγινε και στο 21′ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Οι Ερυθρόλευκοι βγήκαν στην αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα στα δεξιά, εκείνος ήθελε να παίξει ένα ετεροχρονισμένο “ένα-δύο” με τον Φορτούνη, ωστόσο η μπάλα βρήκε στο πόδι του Μπράμπετς αλλάζοντας πορεία και καταλήγοντας στα δίχτυα.

Ο Άρης ισοστάθμισε την πίεση στο τελευταίο 5λεπτο του πρώτου ημιχρόνου όπου και βρήκε την πρώτη του ευκαιρία στο ματς. Οι Κιτρινόμαυροι πάγωσαν το “Καραϊσκάκης” στο 47′ με τη γκολάρα του Πάρντο, και από εκείνο το σημείο ως το 53′ είχαν την ευκαιρία να κάνουν την ολοκληρωτική ανατροπή.

Στο 52′ ο Άρης βγήκε στην κόντρα με τον Σουλεϊμάνοφ, εκείνος βρήκε τον Νταρίντα ο οποίος βρέθηκε “φάτσα-φόρα” με τον Πασχαλάκη και την εστία, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Έλληνα κίπερ, αδυνατώντας να κάνει το 1-2.

Στο 62′ ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 με τον Ελ Κααμπί μετά από κόρνερ του Φορτούνη, ενώ στο 70′ ο Μαροκινός έκανε δύο τα τέρματα του με κίνηση στο πρώτο δοκάρι και τρομερό πλασέ ενώ έπεφτε από το μαρκάρισμα με τον Φαμπιάνο.

Στο 84′ ο Γιόβετιτς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, σε άλλη μία αντεπίθεση, ο Μπιέλ έδωσε για τον Μαυροβούνιο, εκείνος σύγκλινε προς τα μέσα και πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Φαμπιάνο για το τελικό 4-1.