Η Εθνική μας ηττήθηκε με 3-0 από την Ολλανδία σε ένα παιχνίδι το οποίο έχασε τον έλεγχο από πολύ νωρίς.

Η ελληνική ομάδα από νωρίς φάνηκε να μην έχει συνοχή και να έχει πολλά ανασταλτικά προβλήματα, και βρέθηκε πίσω στο σκορ χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια από τους Ολλανδούς, στο 17ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι, μία κεφαλιά δεν απομάκρυνε τη μπάλα, αντιθέτως την έστειλε στα πόδια του Ντε Ρόουν, ο οποίος σούταρε δυνατά από πλεονεκτική θέση για το πρώτο γκολ.

Στο 28′ ο Βλαχοδήμος έκανε φανταστική επέμβαση με το ένα χέρι, σε ένα σουτ που άλλαξε πορεία από τον Σιμόνς, ο οποίος έκανε τρομερό σλάλομ ανάμεσα στην ελληνική άμυνα.

Στο 31′ η Ολλανδία πέτυχε το 2-0, με τον Ντάμφρις να συνεργάζεται με τον Σιμόνς, ο πρώτος έβγαλε ωραία μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι όπου παραμόνευε ο Χάκπο, ο οποίος με μία υποδοχή με το στήθος και ένα σουτ νίκησε τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο.

Πριν συμπληρωθούν τα 40 πρώτα λεπτά του αγώνα η Εθνική μας δέχθηκε και τρίτο γκολ, το οποίο ήταν το αποκορύφωμα της τραγικής εμφάνισης του συγκροτήματος σε αυτό το πρώτο μέρος. Ο Ντάμφρις σημείωσε και δεύτερη ασίστ στο παιχνίδι, καθώς μετά από πάσα του Χάκπο σέντραρε με την μία για τον Βέγκχορστ ο οποίος έκανε το 3-0.