«Διπλό» της Φόρεστ στη Τσέλσι, πεντάρα η Σίτι!

Τα σημερινά παιχνίδια της Αγγλίας είχαν γκολ, θέαμα και εκπλήξεις.

Άλωσε το «Στάντφορντ Μπριτζ»:

Μεγάλη νίκη την Νότινγχαμ! Κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας τη Τσέλσι με 0-1. Στο 2′ ο Αϊνά, έβαλε στοπ στο σουτ του Στέρλινγκ εντός περιοχής. Στο 22′ και το 33′ η Φόρεστ έχασε ευκαιρίες με τον Αβονίγι. Στο 48′ ο Καϊσέδο που κόστισε μια περιουσία στη Τσέλσι…κόστισε και βαθμούς μιας και έκανε στο κέντρο το λάθος, ο Αβονίγι έκλεψε περνώντας την κάθετη στον Ελάνγκα που διαμόρφωσε το τελικό 0-1. Η ομάδα του Στιβ Κούπερ πήγε στους 6 βαθμούς, ενώ αυτή του Ποτσετίνο, έμεινε στους 4.

Πάρτι με φοβερό Χάαλαντ:

Σε ένα μέτριο πρώτο μέρος και μετά την σέντρα του Χάαλαντ, ο Άλβαρες έκανε το 1-0. Στην επόμενη φάση ο Ριμ ισοφάρισε για την Φούλαμ. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ακέ πήρε την κεφαλιά, ο Ακάντζι πήδηξε για να μην ακουμπήσει τη μπάλα που κατέληξε στα δύχτια. Η Φούλαμ διαμαρτυρήθηκε για οφσάιντ, όμως η απόφαση δεν άλλαξε. Στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε το πάρτι! Το 3-1 στο 58′ ο Χάαλαντ, όπως και στο 70′ με πέναλντι. Τέλος στις καθυστερήσεις ο ίδιος έκανε το 5-1, ολοκληρώνοντας χατ-ρικ. Η Σίτι μόνη της στην κορυφή με το 4/4.

Πέντε και η Τότεναμ:

O Φόστερ άνοιξε το σκορ για τη Μπέρνλι και το…μετάνιωσε. Στο 16′ ο Σον ισοφάρισε. Το 1-2 με σουτάρα έκανε ο Ρομέρο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στο 54′ το 1-3 έγινε από τον Μάντισον. Έπειτα, μέσα σε τρία λεπτά (63′ και 66′), ο Σον σκόραρε δις, κάνοντας χατ-ρικ και μάλιστα στην πρώτη του εμφάνιση ως αρχηγός της Τότεναμ. Ο Μπράουνχιλ, μέιωσε απλά για την ομάδα του Κομπανί. Αυτή του Ποστέκογλου βρίσκεται στο -2 από τη Σίτι.

Τα υπόλοιπα ματς:

Η αντίπαλος της ΑΕΚ Μπράιτον κέρδισε 3-1 τη Νιουκάστλ φτάνοντας τους 9 βαθμούς σε 4 ματς, παίρνοντας σπουδαία νίκη, κόντρα σε δύσκολη αντίπαλο. Αυτό έγινε με χατ-ρικ του 18χρονου Ιβάν Φέργκιουσον (27′, 65′, 70′) που θα μας απασχολήσει αρκετά στο μέλλον. Στο 90+2′ μετά από ασίστ του Λόνγκσταφ, μείωσε ο Γουίλσον για την ομάδα του Χάου που έμεινε χαμηλά στους 3 βαθμούς. Η Μπρέντφορντ, ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Μπόρνμουθ. Γιάνσεν στο 7′, Σολάνκε στο 30′, Μπρούκς στο 77′ και Εμπεουμό στο 90+3′ οι σκόρερς. Τέλος, 2-2 ήρθαν και η Σέφιλντ με την Έβερτον. Στο 14′ 0-1 ο Ντουκουρέ, στο 33′ 1-1 ο Άρτσερ και στο 45+3′ αυτογκόλ ο Πίκφορντ. Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και το 55ο λεπτό, ισοφάρισε σε 2-2 ο Ντανζούμα.