«Stop» της Φούλαμ στην Άρσεναλ, ανατροπή για Γιουνάιτεντ!

Η Άρσεναλ τα βρήκε σκούρα, ενώ η Μάντσεστερ το έσωσε στο τέλος. Τα υπόλοιπα σκορ.

Άρσεναλ 2-2 Φούλαμ:

Στο Λονδίνο, η Φούλαμ σόκαρε την Άρσεναλ από νωρίς. Θα λέγαμε…από τα αποδυτήρια. Μόλις στο πρώτο λεπτό, η κακή πάσα του Σάκα σε συνδυασμό με την κακή τοποθέτηση του Ράμσντεϊλ, έδωσε την ευκαιρία στον Περέιρα να ανοίξει το σκορ. Η Άρσεναλ, σκάλωνε σε ολόκληρο το ματς. Αρκετά νωχελική, μη βρίσκοντας λύσεις, ιδέες, τρόπους γενικότερα να «ξεκλειδώσει» την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Μάρκο Σίλβα. Όλα αυτά όμως μέχρι το 70′. Εκεί, ο Βιέιρα κέρδισε πέναλντι στο οποίο ευστόχησε ο Σάκα. Τρία λεπτά μετά, ο Ενκέτια εντός περιοχής έκανε την ανατροπή ανενόχλητος. Στο 83′ ο Μπάσεϊ αποβλήθηκε και άπαντες νομίζαμε πως το ματς τελείωσε. Όμως η Φούλαμ είχε σφυγμό. Στο 87′ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ζοάο Παλίνια έπιασε έναν κεραυνό στέλνοντας τη μπάλα στα δύχτια. Στη συνέχεια ο Λένο σταμάτησε τις προσπάθειες του Βιέιρα, ενώ στο τέλος ο Τραορέ έχασε μοναδικό τετ-α-τετ για να έρθει η «ανατροπή στην ανατροπή», με τον Ράμσντεϊλ να τον σταματά. Έτσι είχαμε την πρώτη απώλεια βαθμών για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2 Νότινχαμ Φόρεστ:

Στο «Θέατρο των ονείρων», έγινε ματσάρα. Αρχικά έγραψε ιστορία η Φόρεστ. Έγινε η πρώτη ομάδα που έκανε το 2-0 κόντρα στη Γιουνάιτεντ στην Πρέμιερ Λιγκ, γρηγορότερα από οποιαδήποτε άλλη. Το 0-1 έγινε στο 2′ μετά από ασίστ του Γκιμπς Γουάιτ κερδίζοντας μια μάχη στο χώρο του κέντρου και μοιράζοντας τη μπάλα στον Αβονίγι που εκτέλεσε τον Ονάνα μετά από προσποίηση. Στο 4′ έγινε το 0-2 με την κεφαλιά του Μπολί έπειτα από κόρνερ. Στο 17′ μετά από γύρισμα του Ράσφορντ, ο Έρικσεν μείωσε σε 1-2. Στο 52′ ήρθε η ισοφάριση. Ο Φερνάντες έδωσε την πάσα και εξ’ επαφής ο Κασεμίρο σκόραρε. Στο 67′, ο Ουόραλ ανέτρεψε λίγο πριν την μεγάλη περιοχή τον Ράσφορντ που έφυγε στην πλάτη της άμυνας. Ο στόπερ της Φόρεστ μετά από παρέμβαση του VAR είδε κόκκινη κάρτα. Στο 75′ ο Ράσφορντ κέρδισε (και) πέναλντι από τον Ντανίλο. Φυσικά το εκτέλεσε ο αρχηγός Μπρούνο Φερνάντες, νικόντας τον Ματ Τέρνερ γράφοντας το τελικό 3-2.

Μπόρνμουθ 0-2 Τότεναμ:

Η Τότεναμ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα, περνώντας από το «Βιτάλιτι Στέιντιουμ.» Το 0-1 έκανε ο εξαιρετικός Μάντισον στο 17′ μετά από ασίστ του Σαρ με ωραία κάθετη πάσα. Ο Άγγλος πλάσαρε και ευστόχησε. Μέσα σε τρία λεπτά (37′ και 40′), ο Ριτσάρλισον έχασε δύο ευκαιρίες για την Τότεναμ. Το τελικό 0-2 έκανε ο Κουλουσέφκσι στο 63′ μετά από ωραίο «ένα-δύο» των Ουντότζι και Σον. Ο πρώτος γύρισε τη μπάλα και ο Σουηδός εξ’ επαφής σφράγισε το δεύτερο σερί τρίποντο για την ομάδα του Ποστέκογλου.

Μπρέντφορντ 1-1 Κρίσταλ Πάλας:

Στo «mini» Λονδρέζικο ντέρμπι, ισόπαλες ήρθαν Μπρέντφορντ και Πάλας. Ο Σαντέ με ωραία ενέργεια και πλασέ έκανε το 1-0 στο 18′ και στο 76′ το τάκλιν του Άντερσεν και η τύχη, μοίρασαν από ένα βαθμό σε κάθε ομάδα.

Έβερτον 0-1 Γούλβς:

Τρίποντο…«χρυσάφι» για την Γουλβς. Απέδρασε με σκορ 0-1 από το «Γκούντισον Παρκ». Στο 87′ ο Κάλατζιτς με κεφαλιά έκρινε το ματς μετά από ασίστ του Πέδρο Νέτο. Να σημειωθεί πως κάθε ομάδα είχε από ένα ακυρωθέν γκολ.

Μπράιτον 1-3 Γουέστ Χαμ:

Σπουδαίο «διπλό» για την Γουέστ Χαμ. Κέρδισε με σκορ 1-3 την Μπράιτον. Ο Γουόρντ Πράουζ στο 19′ έκανε το 0-1. Στο 39′ ο Σούτσεκ έγινε αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού. Τη θέση του πήρε ο Μπενραχμά που στο 58′ έδωσε την ασίστ στον Μπόουεν για το 0-2. Έξι λεπτά αργότερα έγινε από σκόρερ δημιουργός ο Άγγλος, δίνοντας την ασίστ στον Αντόνιο για το 0-3. Το μόνο που κατάφερε η Μπράιτον ήταν να μειώσει σε 1-3 με τον Γκρος ύστερα από ασίστ του Φέλτμαν.