Μπέλινχαμ για Ρεάλ, Στέρλινγκ για Τσέλσι!

Ρεάλ και Τσέλσι χθες, πήραν αμφότερες από τρεις βαθμούς.

Θέλτα 0-1 Ρεάλ Μαδρίτης:

Στο «Μπαλαίδος», η Θέλτα υποδέχτηκε τη Ρεάλ. Στο 3′ ο Μπελτράν άνοιξε το σκορ, αλλά ο διαιτητής πήγε στο VAR και το ακύρωσε για φάουλ του Λάρσεν στον Κέπα που έκανε ντεμπούτο. Το ματς είχε ρυθμό και φάσεις, όμως όχι τόσο κλασικές. Στο 45′, θα λέγαμε πως η Θέλτα όντως άγγιξε το γκολ με τον Μπαμπά. Το πλασέ του κατέληξε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πιο καλές φάσεις. Στο 62′, η πλαγιοκόπιση του Ροντρίγκο ήταν επικίνδυνη. Ο Βραζιλιάνος πάτησε περιοχή, έσπασε τη μπάλα στον Μπέλινχαμ που κοντρόλαρε και ερχόμενος από πίσω ο Βαλβέρδε εκτέλεσε αλλά η μπάλα πήγε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, κακό «passing game» για τη Ρεάλ στην περιοχή της. Η Θέλτα έκλεψε τη μπάλα, οι Μπαμπά και Λάρσεν έπαιξαν το «ένα-δύο» ωραία, όμως ο τελευταίος αστόχησε ψηλά. Στο 66′ ο Τζουντ Μπέλινχαμ έκανε τρομερή κάθετη για Ροντρίγκο. Ο Βραζιλιάνος τσιμπάει τη μπάλα και ο Βιγιάρ τον ανατρέπει. Το πέναλντι όμως το έχασε ο ίδιος με επέμβαση του Βιγιάρ. Στο 70′ το σουτ του Άσπας πάει άουτ από το ύψος του πέναλντι. Στο 81, μετά από κόρνερ του Κρόος και την κεφαλιά-πάσα του Χοσέλου, ο Μπέλινχαμ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Το γκολ έκρινε το ματς αλλά το θέμα δεν είναι μόνο αυτό. Ο Άγγλος χαφ γίνεται ο τρίτος παίχτης της Ρεάλ, που σκοράρει και στα τρία πρώτα ματς πρωταθλήματος έπειτα από την μεταγραφή του στην ομάδα, μετά τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Γουέσλεϊ Σνάιντερ.

Τσέλσι 3-0 Λούτον:

Στο Λονδίνο, η Τσέλσι των 8 απουσιών κέρδισε άνετα τη Λούτον. Πρωταγωνιστής ο Στέρλινγκ. Από τα δεξιά στο 17′ έκανε επέλαση, απέφυγε πολλά άτομα και τελείωσε συρτά με το αριστερό. Το 2-0 έκανε πάλι ο Στέρλινγκ στο 68′ μετά από καλή αλλαγή της μπάλας και γύρισμα του Γκούστο στον Άγγλο εξτρέμ. Τέλος στο 75, από δις εκτελεστής έγινε πασέρ ο Στέρλινγκ που μοίρασε την ασίστ στον Τζάκσον για το τελικό 3-0.