Πήρε άνετη νίκη με 3-1, ωστόσο θα μπορούσε να αποφύγει το γκολ που δέχθηκε, και πάει στη Σερβία για να πάρει την πρόκριση.

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ δυνατά και έκαναν το 1-0 μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Ελ Κααμπί να σκοράρει το πρώτο του γκολ με τον Ολυμπιακό. Η υπεροχή του καρποφόρησε και στο 16ο λεπτό, όταν με τον Φορτούνη έκανε το 2-0 με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, αφήνοντας τον Σαμούροβιτς χωρίς πολλά περιθώρια.

Οι Πειραιώτες είχαν την μπάλα συνεχώς, ενώ ήταν και πολύ ψηλά στο γήπεδο, πιέζοντας αμέσως όταν έχαναν την μπάλα, και κερδίζοντας πολλές μπάλες στο επιθετικό τους μισό. Δεν άφησαν την Τσουκαρίτσκι να κάνει το παιχνίδι της. Στη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, ο ρυθμός είχε πέσει, όμως ο Ολυμπιακός έλεγχε το παιχνίδι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Η πρώτη φάση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 35′, όταν ο Σούμποτιτς προσπάθησε να απειλήσει με κεφαλιά τον Πασχαλάκη, ωστόσο ο Έλληνας κίπερ έδιωξε τον κίνδυνο. Λίγο μετά, στο 40′, ο Ολυμπιακός βρήκε και 3ο γκολ, το δεύτερο του Ελ Κααμπί, μετά από ασίστ του Φορτούνη, με κεφαλιά στη γωνία.

Στο 44′ η Τσουκαρίτσκι έφτασε μία ανάσα από το 3-1, όταν ο Στάνκοβιτς πλάσαρε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Πασχαλάκη. Ο Μπιέλ ήταν επίσης άστοχος στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου.

Με το καλησπέρα στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός βρήκε και τέταρτο γκολ, πάλι από κόρνερ, με τον Καμαρά, ωστόσο ο παίκτης των γηπεδούχων έκανε χέρι και δεν μέτρησε το τέρμα.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και κρατούσε ψηλά τις γραμμές του, και συνέχιζε σε κάθε ύψος και πλάτος του γηπέδου το pressing, το οποίο ήταν και αποτελεσματικό. Άργησαν να επανέλθουν οι τελικές, και στο 74′ ο Μπιέλ αστόχησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στο 76′ ο Μπιέλ έχασε ξανά μοναδική ευκαιρία, με τον Σαμούροβιτς να αποκρούει ενστινκτωδώς. Δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90, ο Νίκσεβιτς αστόχησε με σουτ πάνω από τα δοκάρια, ενώ ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Φορτούνη. Στο 90+3′ Η Τσουκαρίτσκι μείωσε με τον Γιάνκοβιτς, μετά από αδράνεια στην Ερυθρόλευκη άμυνα.