Ο Άρης βρέθηκε να χάνει με 20 πόντους στο ημίχρονο (54-34), ωστόσο κατάφερε και γύρισε, χωρίς όμως να περάσει μπροστά.

Στην κρίσιμη καμπή του αγώνα, όταν ο χρόνος έτρεχε εις βάρος του Άρη, η σκληρή άμυνα των Κιτρινόμαυρων, η ίδια άμυνα που δεν σφυρίζεται στο Eurocup, σφυρίχτηκε, στέλνοντας τον ΠΑΟΚ στις βολές όταν φαινόταν πως δεν θα πάρει κάτι από την επίθεση του. Επιπλέον, η αδράνεια κόστισε στον Άρη καθώς έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ, δίνοντας στον ΠΑΟΚ άλλοτε δύο, και άλλοτε τρεις ευκαιρίες να βρει σκορ στην ίδια επίθεση. Ήταν αρκετά επιπόλαιος στο επιθετικό κομμάτι, ειδικά στο σημείο που είχε τέσσερις επιθέσεις να περάσει μπροστά στο σκορ (68-66).

Καθοριστικό το τρίποντο του Άλστον περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη για να στείλει τον ΠΑΟΚ στο +6, με την ομάδα του Καστρίτη να μην μπορεί να βρει το ένα από τα δύο τρίποντα απάντησης που ήθελε, με εν τέλει νικητή τον Δικέφαλο (82-76).

Σε ένα σημείο όπου ο Άρης πραγματοποίησε την επιστροφή στο ματς, στην τρίτη περίοδο, να βρίσκεται χρεωμένος με 5 φάουλ, την ίδια ώρα που ο ΠΑΟΚ είχε δύο ομαδικά. Χαρακτηριστική και χαριστική συμπεριφορά των διαιτητών ήταν στη φάση όπου ο Γκάλινατ χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, ενώ του έκαναν φάουλ δύο παίκτες του ΠΑΟΚ, σε μία στιγμή που ο Άρης θα μπορούσε να προσπεράσει (68-66).

Την επίθεση του Άρη οδήγησαν οι Γκάλινατ, Σανόγκο και Τολιόπουλος, με 19, 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Ιδίως ο Σανόγκο είχε 3/3 σουτ τριών πόντων και 3/5 δίποντα. Ο Τολιόπουλος δεν ήταν σε ένα βράδυ που έκανε τη διαφορά, παρά τους 15 πόντους του, καθώς είχε 2/10 τρίποντα.

Ο Σμιθ με 18 ήταν ο καλύτερος του ΠΑΟΚ, ενώ ο Άλστον με 17 και ο Χάρισον με 16 ακολουθούν. Ο Τσαΐρέλης είχε 14 πόντους, και τελευταίος με διψήφιο αριθμό σκοραρίσματος ήταν ο Φρίντρικσον με 12.

Όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα του αγώνα, ο Άρης έχει ένα σημαντικό ματς με τον Προμηθέα και θέλει μονάχα τη νίκη για να μπορέσει να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτέλεσματα, μετά από τρεις ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη.

ΥΓ Τα συνθήματα κατά των νεκρών τα άκουσε κανείς ή τρεις λαλούν και δυο χορεύουν;