Καταιγιστικός Άρης στο Αγρίνιο, 4-0 τον Παναιτωλικό!

Ο Άρης ήταν ισοπεδωτικός στο Αγρίνιο και παρά τις απουσίες και το εκτεταμένο ροτέισον, έκανε περίπατο κόντρα στον Παναιτωλικό νικώντας τον με 0-4.

Έδειξε σοβαρότητα, ήταν ώριμος και πήρε δίκαια τη νίκη, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ, τρία εκ των οποίων τα πέτυχε μετά το 78′. Οι απουσίες… εξαφανίστηκαν και ο Άρης έδειξε πολύ καλό πρόσωπο για να φτάσει σε αυτή την ευρεία νίκη.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

Παναιτωλικός: Καπίνο, Μαλής, Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας, Αλμέιδα, Πέρεθ, Χατζιθεοδωρίδης, Σίλβα, Σενγκέλια, Καρέλης

Άρης: Χουτεσιώτης, Φατόρε, Ρόουζ, Μπράμπετς, Φεράρι, Φετφατζίδης, Παναγίδης, Σαμόρα, Ντουκουρέ, Τζούρασεκ, Μενέντες

ΒΡΗΚΕ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΙΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΤΟΥ

Οι Θεσσαλονικείς… ψάχνονταν στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Πίεσαν, προσπάθησαν να βρουν τον ρυθμό τους χωρίς αποτέλεσμα. Ο Παναιτωλικός είχε τις στιγμές τους και τις φάσεις του, όμως οι Κιτρινόμαυροι άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Νέβεν Τζούρασεκ, ο οποίος σούταρε από τη περιοχή στη γωνία του Καπίνο.

Είχε ευκαιρία με τον Φετφατζίδη να κάνει το 0-2, ωστόσο το παιχνίδι παρέμεινε στην κόψη του ξυραφιού. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες μετά τη χαμένη φάση του 33χρονου εξτρέμ που αγωνίστηκε στα χαφ για τον Άρη, με τις ομάδες όμως να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με σκορ 0-1.

ΚΑΠΙΝΟ Ο… «ΣΩΤΗΡΑΣ», ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΓΚΟΛ ΜΕΤΑ ΤΟ 78′

Ο Καπίνο χρειάστηκε σε πολλές εμφανίσεις, αρχικά με το τετ-α-τετ του Σουλεϊμάνοφ, και στη συνέχεια με την κεφαλιά προς τα πίσω από τον Ρόουζ. Κράτησε τον Παναιτωλικό στο παιχνίδι με τις επεμβάσεις του, ωστόσο το γήπεδο… κατηφόρισε από το 78ο λεπτό και μετά, με τον Άρη να πετυχαίνει τρία γκολ.

Στο 78′ ο Φατόρε γύρισε για τον Σουλεϊμάνοφ εντός περιοχής και εκείνος πλάσαρε εύστοχα για το 0-2, δίνοντας ισχυρότατο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Λίγο πριν το 0-3, οι Αγρινιώτες είχαν δοκάρι με τον Σενκγέλια για να μειώσουν, με τον Άρη να πετυχαίνει λίγο μετά γκολάρα με τον Σαβέριο, παρόμοιο όπως αυτό κόντρα στον ΠΑΟΚ πριν μία εβδομάδα, στο 90′.

Στο 90+6′ ο Σαμόρα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με τρομερό γκολ εκτός περιοχής, για το τελικό 0-4.