Ο ΠΑΟΚ πέρασε από το «Γ. Καραϊσκάκης» με σκορ 1-2 σε ένα παιχνίδι το οποίο έλεγχε καθ’ όλη τη διάρκεια ο Ολυμπιακός αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει εύκολα την εστία του Κοτάρσκι.

Παρότι ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στο 8ο λεπτό μετά από κόρνερ του Τσαούση, ο Ολυμπιακός γρήγορα έκλεισε τον ΠΑΟΚ στα καρέ του με αποτέλεσμα ο Δικέφαλος να δυσκολεύεται ακόμα και να απομακρύνει την μπάλα.

Προσπαθώντας να βρει διαδρόμους, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε αρκετή υπομονή πριν απειλήσει την εστία του Κοτάρσκι. Ουσιαστικά η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των «Ερυθρολεύκων» ήταν και το γκολ του Χάμες για την ισοφάριση. Οι γηπεδούχοι γύρισαν με υπομονή και επιμονή την μπάλα γύρω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, εκείνη μετά από αρκετή ώρα έφτασε στα πόδια του Ρέαμπτσουκ, ο Μολδαβός έβγαλε σέντρα ακριβείας στην καρδιά της άμυνας όπου ο Χάμες Ροντρίγκεζ πήδηξε πιο ψηλά από όλους για την καρφωτή κεφαλιά και το 1-1 μετά από 37′ παιχνιδιού.

Μόνο αλώβητος δεν πέρασε ο ΠΑΟΚ από τον Πειραιά, καθώς αμέσως μετά το γκολ της ισοφάρισης ο Ολυμπιακός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ για να ανατρέψει πλήρως το σκορ, το οποίο δεν κατάφερε όπως γνωρίζουμε. Είχε τις φάσεις του στο πρώτο ημίχρονο, με κορυφαία το γυριστό σουτ του Μπακαμπού λίγο πριν την ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο: «Ερυθρόλευκη» πίεση και μπλοκάρισμα των ποδοσφαιριστών του ΠΑΟΚ μέσα στην περιοχή τους. Ο Δικέφαλος όμως άντεξε στην πίεση, και μάλιστα σκόραρε εκ νέου για να δώσει νέο προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς.

Στο 56′ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στην αντεπίθεση, ο Λύραντζης γύρισε τη μπάλα για τον Νάρεϊ μέσα στην περιοχή, ο Εμβιλά καθυστέρησε να τον μαρκάρει με αποτέλεσμα ο Γερμανός να έχει ελεύθερο χώρο. Πραγματοποίησε εκπληκτικό σουτ στο απέναντι «παραθυράκι» του Τζολάκη για το 2-1.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την πίεση. Στο 78′ έφτασε σε νέα μεγάλη ευκαιρία και πάλι με τον Μπακαμπού. Ο Κονγκολέζος έπιασε μια καλή κεφαλιά μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, στέλνοντας τη μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 83′ ήρθε η επόμενη φάση για τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά με τον Μάριο Βρουσάι. Ο δεξιός μπακ σούταρε από πολύ κοντά, αλλά ο Κοτάρσκι έχει απάντηση αποσοβώντας τη νέα ισοφάριση.

Τέλος του αγώνα, ο ΠΑΟΚ είναι ο μεγάλος νικητής περνώντας «δια πυρός και σιδήρου» από τον Πειραιά και κατακτώντας τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς ενόψει της συνέχειας. Ο Ολυμπιακός βυθίστηκε ακόμη πιο βαθιά στα αγωνιστικά προβλήματα, παρότι η ομάδα του Μίτσελ εμφανίζεται καλύτερη ανά παιχνίδι.