Ο Άρης ανέτρεψε για δεύτερη φορά φέτος εις βάρος του σκορ και έτσι έφτασε στη 4η νίκη του φέτος κόντρα στον τελευταίο -βαθμολογικά- Ιωνικό.

Με πέναλτι που δεν του δόθηκε και ένα ακυρωθών γκολ, ο Άρης βρήκε τη λύση στο δεύτερο ημίχρονο με Ζερβινιό και Γκρέι.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάγιο, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Μαζικού, Ετεμπό, Νταμπό, Μαντσίνι, Πάλμα, Καμάτσο και Ζερβινιό.

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας, Αντούν, Ρομαό, Σάκιτς, Φαντιγκά, Λοβέρα, Κάνιας, Ελευθεριάδης, Μάντζης και Άοσμαν

ΨΥΧΡΟΛΟΥΣΙΑ ΚΑΙ 0-1 ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΩΝΙΚΟ

Παρότι ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, και στο 20ο λεπτό είχει δοκάρι με τον Πάλμα, η ομάδα της Νίκαιας άνοιξε το σκορ στο 42′ με στημένη φάση. Οι Νικαιώτες κέρδισαν κόρνερ, ο Λοβέρα πραγματοποίησε σουτ το οποίο εξουδετέρωε ο Κουέστα, όμως στο «ριμπάουντ» ο Μάντζης έκανε το 0-1.

ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΤΟ 2-0 ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΛΕΠΤΑ

Ο Ιωνικός παρότι περίμενε στην άμυνα του και είχε ως πλάνο να φύγει στην αντεπίθεση, μετά το γκολ είχε ένα μικρό χρονικό διάστημα στο οποίο μπορούσε κάλλιστα να σκοράρει για δεύτερη φορά.

ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΖΕΡΒΙΝΙΟ

Ο Μαζικού στο 62ο λεπτό γύρισε ωραία για τον Ζερβινιό, ο Ιβοριανός πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-1, ξεκινώντας την ανατροπή για τον Άρη.

2-1 ΜΕ ΑΝΤΡΕ ΓΚΡΕΙ

Στο 73′ ο Οντουμπάγιο, που επέστρεψε στη βασική 11άδα στη θέση του Εμπακατά, έδωσε πάσα για τον Μαζικού που σούταρε διαγώνια, ο Γκρέι μπήκε στη φάση και σε άδεια εστία έκανε την ολική ανατροπή και το 2-1.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Απολύτως τίποτα δε σημαίνει η αποψινή νίκη. Είναι μεν μια ανάσα για τη βαθμολογία, αλλά και για τη ψυχολογία των ποδοσφαιριστών, αλλά χρειάζεται πολλή δουλειά ακόμα. Προβληματική εμφάνιση παρά τη νίκη κόντρα στους Νικαιώτες. Το κέντρο κάκιστο, δεν έχει βρεθεί ο τρόπος να καλυφθεί το κενό του αμυντικού χαφ.

Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης φιλοξενείται από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, ένα παιχνίδι το οποίο με βάση τη σημερινή εικόνα του Άρη δείχνει εύκολο για τους «Πράσινους».