Η Εθνική μας ομάδα ηττήθηκε με 1-0 στη Λάρνακα από τη Κύπρο. Δέχθηκε το 1ο της γκολ στο Nations League και δεν κατάφερε το 5/5.

Φοβερό ματς στην Κύπρο, οι δυο εθνικές μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο με την κυπριακή ομάδα να βρίσκει τη λύση προς τα δίχτυα του Βλαχοδήμου μόλις το 18ο λεπτό. Έλλειψη πάθους από τους Έλληνες, βρήκαν τη λύση στο τέλος αλλά η εφέυρεση του Κουλμπάκοφ και του VAR πήραν πίσω το πεντακάθαρο γκολ.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

Κύπρος: Παναγί, Ανδρέου, Ρομπέρζ, Κατελάρης, Ιωάννου, Κυριάκου, Κάστανος, Αρτυματάς, Λοΐζου, Σωτηρίου και Τζιώνης

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Μπακασέτας, Σιώπης, Κουρμπέλης, Μασούρας, Δουβίκας και Πέλκας

ΔΥΝΑΤΟ 15ΛΕΠΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Το πρώτο τέταρτο άνηκε αποκλειστικά στην Ελλάδα. Είχε τις πρωτοβουλίες των κινήσεων, δημιουργία αλλά το έχανε στην τελική πάσα. Πατούσε με σχετική ευκολία στην περιοχή της Κύπρου αλλά δεν έκανε μεγάλη ευκαιρία ή τελική. Μεγαλύτερη φάση αυτή με τη κεφαλιά του Δουβίκά στο 4ο λεπτό που αστόχησε από πολύ κοντινή απόσταση.

1-0 Η ΚΥΠΡΟΣ ΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

Η Κύπρος χρειάστηκε λιγότερο από ένα λεπτό για να ανοίξει το σκορ. Πρώτα με τον Λοΐζου που πλάσαρε σε τετ-α-τετ λίγο άουτ, και στο ίδιο λεπτό, στο 18′, ο Τζιωνής άνοιξε το σκορ με φοβερή κάθετη του σωτηρίου

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΠΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΕ ΠΕΛΚΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΚΟΛ, «ΟΧΙ» ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙ

Η Ελλάδα απείλησε και έφτασε στην πρώτη μεγάλη φάση εντός εστίας στο παιχνίδι, μόλις στο 21ο λεπτό με τον Πέλκα να σημαδεύει τον Παναγί μέσα από τη μικρή περιοχή.

ΛΙΓΟ ΕΛΕΙΨΕ ΓΙΑ ΤΟ 2-0, ΣΩΤΗΡΑΣ Ο ΒΛΑΧΟΔΗΜΟΣ

Στο 24′, η Κύπρος ακόμα είχε τη φόρα του 1-0 και λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα της καθώς ο Βλαχοδήμος είπε βροντερό «ΟΧΙ» στον Σωτηρίου παραχωρώντας κόρνερ.

Η ΚΥΠΡΟΣ ΣΚΟΡΑΡΕ, Ο ΚΑΣΤΑΝΟΣ ΕΚΑΝΕ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ

Στο 46′ ο Κάστανος χρησιμοποίησε το χέρι του για να κοντρολάρει τη μπάλα στην προσπάθεια του να γίνει απειλητικός, καταφέρνοντας να σπάσει τη μπάλα και εκείνη να καταλήγει στα δίχτυα, αλλά ο Κουλμπάκοφ το ακύρωσε.

ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ ΠΑΝΑΓΙ ΜΕ ΔΟΚΑΡΙ

Στο 63′ η Ελλάδα είχε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Φούντα. Δοκίμασε ένα σουτ λίγο έξω από τη περιοχή, ο Παναγί άπλωσε το χέρι και με τη βοήθεια του δοκαριού απομάκρυνε τον κίνδυνο. Η πρώτη πραγματικά καλή φάση για την Εθνική μας στο 2ο ημίχρονο.

ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΕ ΙΩΑΝΝΙΔΗ, ΠΑΛΙ Ο ΠΑΝΑΓΙ

Στο 73′ έγινε λάθος στην άμυνα, ο Ιωαννίδης σούταρε στην κλειστή γωνία, όμως ο Παναγί ήταν εκεί διώχνοντας σε κόρνερ για την Ελλάδα.

Η ΕΛΛΑΔΑ ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ, Ο ΚΟΥΛΜΠΑΚΟΦ ΚΑΙ ΤΟ VAR ΤΟ ΑΚΥΡΩΣΑΝ

Στο 87′ ο Φούντας σκόραρε μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα, Κουλμπάκοφ και VAR το ακύρωσαν χωρίς κανένα λόγο.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:

Η Εθνική μας εμφανίστηκε απαθής και χωρίς κίνητρο, όπως ήταν προφανές καθώς έχει κλειδώσει την άνοδο. Λίγες κινήσεις, πολλά λάθη στο κέντρο και, κυρίως, στην επίθεση από τους Έλληνες διεθνείς. Η ομάδα χρήζει βελτίωσης, και οφείλει να παρουσιαστεί διαφορετική στο τελευταίο παιχνίδι της την ερχόμενη Τρίτη, έτσι ώστε να κλείσει αισίως τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της.

Μεγάλη απουσία από την επίθεση ο Γιακουμάκης που σκόραρε το καταπληκτικό γκολ κόντρα στο Κόσοβο με κεφαλιά. Η έλλειψη του έγινε πιο φανερή και χτύπησε παραπάνω στο μάτι στο 2ο ημίχρονο όταν η Εθνική μας άρχισε να γεμίζει με μπάλες τη περιοχή του Παναγί, χωρίς αποτέλεσμα.