Ο Άρης έφυγε νικηφόρα από το «Θεώδορος Κολοκοτρώνης» με αέρα δύο τερμάτων, αλλά με το αρνητικό της αποβολής του Ματέο.

Αστέρας Τρίπολης: Έξω Παπαδόπουλος και Μπενίτο, μέσα Τσιφτσής και Μπαράλες.

Τσιφτσής, Καρμόνα, Ατιένθα, Καστάνιο, Αλβάρεθ, Στάνκο, Ντομίνγκεζ, Γκαρντάβσκι, Ριέρα, Μπέρτόγλιο και Μπαράλες

Άρης: Επιστροφή Ιτούρμπε, με Ματέο στο «6άρι»

Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Εμπακατά, Ματέο Γκαρσία, Ντουκουρέ, Ιτούρμπε, Μανού Γκαρθία, Μαντσίνι και Γκρέι

ΠΡΩΤΗ ΑΠΕΙΛΗ ΜΕ ΜΑΝΤΣΙΝΙ ΣΤΟ 9′

Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Ντάνιελ Μαντσίνι απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ που ακούμπησε μεν τα δίχτυα, αλλά από την πάνω μεριά τους.

ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΙΟ, ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΥΕΣΤΑ

Στο 12′ ήρθε η στιγμή για την 1η τελική του Αστέρα. Ο Αλβάρεθ σέντραρε για το δεύτερο δοκάρι, ο Καστάνιο πήδηξε πιάνοντας τη κεφαλιά αλλά την έστειλε άουτ.

ΣΩΤΗΡΙΟΣ Ο ΚΟΥΕΣΤΑ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Μόλις στο 13ο λεπτό, ο Κουέστα έσωσε για 1η φορά τον Άρη στο παιχνίδι, καθώς στο τετ-α-τετ με τον Καστάνιο, κερδίζοντας παράλληλα και το επιθετικό φάουλ.

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΕ ΓΚΡΕΙ

Στο 20ο λεπτό, ο Ματέο πλαγιοκόπησε, η μπάλα έφτασε με κάποιο τρόπο στον Μανού Γκαρθία, ο Ισπανός επιτελικός μέσος έκανε ωραία κάθετη για τον Μαντσίνι, ο Αργεντίνος τη γύρισε στο πέναλτι όπου είχε κάνει κίνηση ο Γκρέι για να πλασάρει με το αριστερό για το 0-1.

ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΚΟΥΕΣΤΑ ΣΤΟ ΣΟΥΤ ΤΟΥ ΑΛΒΑΡΕΘ

Στο 27′ ο Αστέρας έφτασε στην πιο μεγάλη ευκαιρία του στο παιχνίδι, αλλά ατύχησε καθώς βρήκε τον Κουέστα σε καταπληκτική ημέρα. Ο Αλβάρεθ δοκίμασε ένα σουτ από αρκετά μακριά, ο Ισπανός γκολκίπερ του Άρη εκτινάχθηκε και με το ένα χέρι αποσόβησε το γκολ.

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΓΚΑΡΘΙΑ-ΓΚΡΕΙ, ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ ΤΣΙΦΣΤΗ

Στο 44′ ο Άρης αγκάλιασε το 0-2, με τον Μανού Γκαρθία να βγάζει εκπληκτικά σε τετ-α-τετ τον Άντρε Γκρέι, ο Τζαμαϊκανός όμως είδε το “ΣΤΟΠ” του Τσιφτσή.

ΣΩΤΗΡΙΟΣ Ο ΕΜΠΑΚΑΤΑ ΜΕ ΔΥΟ ΑΠΟΚΡΟΥΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ

Ο Σαλέμ Εμπακατά, ένας από τους μεγάλους πρωταγωνιστές της χθεσινής νίκης του Άρη, έσωσε στο 48ο λεπτό δυο φορές την ομάδα του διώχνοντας τη μπάλα πάνω στη γραμμή. Στάθηκα εξαιρετικά τυχερός ο Άρης που θα μπορούσε κάλλιστα να δεχθεί γκολ ισοφάρισης νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο.

ΣΑΛΕΜ ΕΜΠΑΚΑΤΑ ΚΑΙ… 2-0 Ο ΑΡΗΣ

Πάνω στη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Μαντσίνι πήρε πάνω του τη φάση, σούταρε αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στο δοκάρι, με αρκετή τύχη η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Κονγκολέζου Εμπακατά, ο οποίος σούταρε δυνατά στην απέναντι γωνία για το 0-2.

ΔΙΛΕΠΤΟ «ΦΩΤΙΑ» ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΦΑΣΕΙΣ

Από το 73ο λεπτό έως το 74′, ο Αστέρας είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες να μειώσει. Αρχικά, στο 73′, η μπάλα με λόμπα έφτασε στα πόδια του Ατιένθα ο οποίος εξ επαφής σούταρε αλλά ο Κουέστα απάντησε εμφατικά ενστικτωδώς. Το επόμενο λεπτό, στο 74′, ο Τιλίκα δοκίμασε ωραίο συρτό σουτ, ο Κουέστα και πάλι είχε απάντηση με το δεξί χέρι, παραχωρώντας κόρνερ για τον Αστέρα. Στο ίδιο λεπτό, η μπάλα κυκλοφόρησε μέσα και έξω από την περιοχή του Άρη, η μπάλα έφτασε στον Καστάνιο που πλάσαρε αδύναμα πάνω στον Κουέστα.

ΑΨΥΧΟΛΟΓΗΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟ ΜΑΤΕΟ, ΑΦΗΣΕ ΜΕ 10 ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΟΝ ΑΡΗ

Στο 77ο λεπτό, ο Ματέο πρόβηκε σε αψυχολόγητη, ανόητη ενέργεια κάνοντας πολύ δυνατό φάουλ στον αντίπαλο του, και έτσι μετά από έλεγχο στο VAR, ο Τσέτσιλας πήρε πίσω την αρχική του απόφαση για κίτρινη και απέβαλλε από το παιχνίδι τον Ματέο. Ακόμα και σε portal της ομάδας, γράφτηκε πως ήταν πολύ αυστηρή απόφαση αλλά εγώ διαφωνώ, καθώς ο Ματέο πάει χωρίς κανένα απολύτως λόγο για δυνατή διεκδίκηση στη γραμμή του πλαγίου.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΚΟΡΑΡΕ ΑΛΛΑ ΒΟΗΘΟΣ ΚΑΙ ΚΟΥΤΣΙΑΥΤΗΣ ΤΟ ΑΚΥΡΩΣΑΝ

Στο 88′, ο Αστέρας βρήκε γκολ, αλλά βοηθός και VAR το ακύρωσαν σωστά ως οφσάιντ.

ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ 0-3 ΜΕ ΠΑΛΜΑ

Στο 90′, ο Ντιόπ έβγαλε κάθετη για τον Λουίς Πάλμα, ο Ονδουριανός όμως στο τετ-α-τετ σταμάτησε στον Τσιφτσή, που έκανε μια μεγάλη επέμβαση.

ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΜΕΝΗ ΦΑΣΗ ΜΕ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Άρης διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στη φάση με τον Πάλμα. Πρόκειται για καθαρό χέρι μέσα στην περιοχή, και βάσει του νέου κανονισμού, οποιοδήποτε χέρι στην περιοχή της αμυνόμενης ομάδας, όταν αυτό δεν είναι χέρι στήριξης ή κολλητό, είναι πέναλτι. Δείτε παρακάτω:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Σε συνολικό επίπεδο, ο Άρης εμφάνισε σημάδια βελτίωσης. Αρχικά από το σημαντικότερο, το κέντρο του ήταν πιο στιβαρό και σταθερό. Σε σχέση με τον αγώνα με τον Παναιτωλικό και ύστερα το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, το κέντρο ήταν πιο μαχητικό, και βοήθησε η παρουσία του Ματέο στο «6» δίπλα στον Ντουκουρέ καθώς κυνήγησε πολλές φάσεις, έκλεψε, έκοψε και κάλυψε χώρους, ενώ δεν είναι η πραγματική του θέση εκεί.

Από εκεί και πέρα, η κόκκινη κάρτα που είδε ο Αργεντίνος στο 77′ ήταν μία ανόητη, βλακώδης και αψυχολόγητη ενέργεια στο σημείο που βρισκόταν το παιχνίδι, καθώς ακόμα και με προβάδισμα 2 τερμάτων, η αντίπαλη ομάδα έχει άλλον αέρα όταν έχει αριθμητικό πλεονέκτημα στον αγωνιστικό χώρο.

Η άμυνα σταθερή με κορυφαίους ως συνήθως Φαμπιάνο και Μπράμπετς, αλλά δεν αφήνουμε εκτός τους Εμπακατά και Μαζικού που πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις κυρίως αμυντικά, αλλά και επιθετικά.