Η Λάρισα κοίταξε κατάματα τον Παναθηναϊκό και στον τέταρτο ημιτελικό των πλει οφ. Την Τετάρτη (8/6) στο ΟΑΚΑ ο πέμπτος και τελευταίος αγώνας για την ομάδα που θα προκριθεί στους τελικούς στους οποίους.. περιμένει ο Ολυμπιακός.

Οι “φλόγες” του πάθους στον θεσσαλικό κάμπο, “έκαψαν” για δεύτερη φορά τον Παναθηναϊκό στον τέταρτο ημιτελικό των play offs και η Λάρισα που νίκησε (74-62) και πάλι στην έδρα της, την χειρότερη ομάδα των “πρασίνων” στην τελευταία 25ετία, θα διεκδικήσει στο ΟΑΚΑ, την Τετάρτη (8/6), στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα, την πρόκριση στους τελικούς. Εκεί που…περιμένει ο Ολυμπιακός, ξεκούραστος και προετοιμασμένος για τον αντίπαλο του.

Εκτός εαυτού, ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Γιώργος Βόβορας, μετά το τέλος του αγώνα, επιτέθηκε στους διαιτητές και ενώ η αποστολή του Παναθηναϊκού έχει παράπονα από τη φιλοξενία. Ένα μπουκάλι χτύπησε τον Νεμάνια Νέντοβιτς στη λήξη του αγώνα.

Η Λάρισα, όπως και στον δεύτερο ημιτελικό στην έδρα της, έβαλε…δύσκολα στον Παναθηναϊκό, από το πρώτο δεκάλεπτο. Άμυνα με βοήθειες και double team που προσαρμοζόταν στον αποκλεισμό των Παπαγιάννη και Παπαπέτρου να παίξουν εντός της ρακέτας των γηπεδούχων και στην επίθεση, ορθολογική εφαρμογή των συστημάτων που έδιναν αμαρκάριστα σουτ σε Μούντι και Κρουμπάλι. Με εξαίρεση τις 5 άστοχες ελεύθερες βολές, η Λάρισα έκανε την ιδανικότερη αρχή απέναντι στον νωθρό Παναθηναϊκό που δεν είχε καμία δικαιολογία αιφνιδιασμού στον τέταρτο ημιτελικό, μετά την εξέλιξη των τριών προηγούμενων…

Η Λάρισα προηγήθηκε δυο φορές στην πρώτη περίοδο, με διαφορά μέχρι και 11 πόντων (17-6, 19-8), γιατί είχε και τον έλεγχο των ριμπάουντ στην κατάληξη των άστοχων «πράσινων» επιθέσεων. Ήταν… ηλίου φαεινότερο ότι ύστερα από 120 λεπτά αγώνων, η Λάρισα είχε περίσσια πίστη και αυτοπεποίθηση ότι η «ψαλίδα» ανταγωνιστικότητας της από τον Παναθηναϊκό, μειώθηκε στο μικρότερο δυνατό σημείο, σε επίπεδο ομαδικότητας, αλλά και στον προσωπικό εγωϊσμό των παικτών…

Ο Βόβορας και οι συνεργάτες του, άλλαξαν σχήμα, χρησιμοποιώντας 3 περιφερειακούς για τον έλεγχο του ρυθμού, οι φωνές από τον πάγκο εντάθηκαν, οι γραβάτες λύθηκαν και μπορεί οι φιλοξενούμενοι να μείωσαν μέχρι τους δυο (25-23 στο 4’50’’) και τους 4 πόντους (27-23), αλλά οι Θεσσαλοί συνέχισαν να παίζουν με απαράμιλλο πάθος και καθαρή σκέψη. Διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 2’ 24’’ πριν από την λήξη (29-23) και ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με σερί 0-7, αποκτώντας προβάδισμα ενός πόντου για πρώτη και τελευταία φορά στο α’ ημίχρονο.

Τα μοναδικά μειονεκτήματα της Λάρισας στο πρώτο 20σάλεπτο, ήταν οι 4/12 βολές (33%) και τα 10 λάθη, ενώ για τον Παναθηναϊκό που ήταν χειρότερος στις στατιστικές κατηγορίες, ο τραυματισμός του Ιωάννη Παπαπέτρου από πέσιμο διαφημιστικού μάτριξ, ύστερα από πανηγυρισμό του σε εύστοχο 3ποντο, προκάλεσε έξτρα ανησυχία, πέραν της εξέλιξης του αγώνα. Ο αρχηγός, μετά την ανάπαυλα των ημιχρόνων, ήταν διαθέσιμος και με δικό του τρίποντο, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο συν 6 (29-35). Η Λάρισα ήταν και πάλι… αλύγιστη. Με το επιθετικό κρεσέντο του Θοδωρή Ζάρα από τα 6.75μ., ισοφάρισε (40-40), προηγήθηκε 46-44 στο 27’ και 49-44. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε και πάλι σε θέση «κυνηγού» του σκορ, παρά την επιθετική βελτίωση των διψήφιων σκόρερ, Παπαπέτρου και Μέϊκον.

Η αντίστροφη μέτρηση του τελευταίου πενταλέπτου, άρχισε με ισόπαλο σκορ (61-61), με κάθε επίθεση, κάθε άμυνα, κάθε σουτ, λάθος και ριμπάουντ, εκατέρωθεν να είναι κρίσιμο. Η Λάρισα δεν ήταν Προμηθέας και ο Παναθηναϊκός δεν ήταν Ολυμπιακό, προσφέροντας αν μη τι άλλο την μέγιστη συναρπαστικότητα και σασπένς στην «δική» τους σειρά των ημιτελικών.

Με φόλοου του Τσαϊρέλη και δυο βολές του Χάντσον, η Λάρισα προηγήθηκε 64-62 και 66-62 από λει απ του Κρουμπάλι στο 37′ (προηγήθηκαν 0/2 βολές του Κασελάκη), αλλά και 68-62 και πάλι δια χειρός Τσαϊρέλη στα 2′ 28”.

Δεκάλεπτα: 19-11,29-30, 52-50, 74-62