Η «Ένωση» πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία να επικρατήσει επί του Άρη στο «Κλ. Βικελίδης», και «αποκλείστηκε» με απίθανο τρόπο από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της σεζόν 2022-23.
Η ΑΕΚ μπήκε σαφώς καλύτερα στο παιχνίδι, είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων, άπλωσε το παιχνίδι της σε όλο το πλάτος και ανάγκασε τον Άρη να ξοδέψει ενέργεια για να αμυνθεί.
Λίγα πράγματα στο Α’ μέρος, με αμφότερες ομάδες να έχουν από 1 τεράστια ευκαιρία. Η ΑΕΚ με τον Λιβάι Γκαρσία να χάνει ουσιαστικά το γκολ σε άδεια εστία, και τον Ιτούρμπε να τραντάζει το δοκάρι στο 45+2′.
Στο 2ο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη, και με ωραίους συνδυασμούς απείλησε τον Άρη και τελικά άνοιξε το σκορ. Ο Λιβάι Γκαρσία, εξαργύρωσε την χαμένη ευκαιρία του Α’ ημιχρόνου, και άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ κάτω στη γωνία του Κουέστα, ενώ οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για επιθετικό φάουλ.
Ο ίδιος παίκτης, 5 λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ με διπλή προσπάθεια. Ο Τσούμπερ από τα αριστερά σέντραρε, ο Λιβάι με κεφαλιά βρήκε τα πόδια του Κουέστα και στο ριμπάουντ έκανε το 0-2.
Όλα έδειχναν πως η ΑΕΚ θα επικρατούσε του Άρη και θα έφευγε από τη Θεσσαλονίκη βρισκόμενη στο +3 από τους γηπεδούχους.
Κι όμως…
Η ΑΕΚ κατάφερε να δεχθεί γκολ από τον Πάλμα, σε μία κάκιστη αμυντική λειτουργία, και αφού έγινε το 1-2 στο 79ο λεπτό, λογικό ήταν να πάρουν ψυχολογία οι Θεσσαλονικείς.
Μέσα σε 7 λεπτά, ο Άρης απείλησε 2 φορές την εστία του Στάνκοβιτς, με τον Αυστριακό -σερβικής καταγωγής- να αντιδρά και να στέλνει τη μπάλα κόρνερ.
Τότε ήταν η στιγμή της.. 3ης και φαρμακερής για τον Άρη. Νέο κόρνερ από τα δεξιά, κεφαλιά του Φαμπιάνο, πάνω στη γραμμή έσωσαν οι αμυντικοί, όμως τελικά ο Μαντσίνι ισοφάρισε σε 2-2 και τότε ήταν που λες πως τελείωσε το παιχνίδι, ενώ είχε 4-5 λεπτά + καθυστερήσεις.
Η ΑΕΚ, από το 0-2 ισοφαρίστηκε σε 2-2 μέσα σε 7 λεπτά, και το μομέντουμ ήταν με τους γηπεδούχους. Ο Οφρυδόπουλος, πέταξε τον -ανέτοιμο- Αραούχο στο παιχνίδι, κάτι που «δεν του πήγε».
Ενώ ο Άρης βολευόταν και με την ισοπαλία, και θα έπαιζε τα ρέστα του στους «Ζωσιμάδες» την ερχόμενη Τρίτη, δεν έκατσε πίσω, πίεσε και στο 90+3ο λεπτό με τον Ματέο Γκαρσία γύρισε ολοκληρωτικά το παιχνίδι.
Η επόμενη μέρα για την αθηναϊκή ομάδα είναι δύσκολη. Τέθηκε εκτός Ευρώπης από μία ομάδα που έχει το ένα τρίτο, ίσως και ένα τέταρτο του μπάτζετ της. Τέθηκε εκτός Ευρώπης ενώ στην αρχή της χρονιάς είχε προσδοκίες διεκδίκησης του πρωταθλήματος.
Από όλους τους στόχους -ρεαλιστικούς και μη-, δεν πέτυχε κανέναν. Ούτε στο κύπελλο προκρίθηκε επί του ΠΑΟΚ (άλλη τραγωδία και αυτή με 2 γκολ στο 90+5′ και 90+7′ ενώ είχε σκορ πρόκρισης), ούτε διεκδίκησε στο ελάχιστον το πρωτάθλημα λόγω ανόητων αποτελεσμάτων (σ.σ. ΟΦΗ 3-3 ΑΕΚ), αλλά ούτε πέτυχε τον στόχο της ευρωπαϊκής εξόδου, χάνοντας με απίθανη ανατροπή από τον Άρη που δυσκολεύτηκε όλη τη χρονιά να βάλει ΕΝΑ γκολ, πόσο μάλλον ΤΡΙΑ και σε λιγότερο από 15 λεπτά μάλιστα.