Ο ΑΡΗΣ των σημαντικών απουσιών, έχασε για 5 πόντους (91-86) στο Ιβανώφειο, με μεγάλο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης τον Παπαδάκη για τους γηπεδούχους.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ηρακλή να έχει το μομέντουμ, απέκτησε μία διαφορά 11 πόντων, όμως ο ΑΡΗΣ στην 2η περίοδο έβγαλε αντίδραση και από το -11 (30-19) έφτασε στο +6 (33-39) στην λήξη του ημιχρόνου. Φαινόταν πως ο ΑΡΗΣ θα το διατηρούσε, όμως ο Παπαδάκης ήταν σε εξαιρετική φόρμα και κάθε φόρα που είχε ελεύθερο πεδίο για σουτ από τα 6.75μ, ευστοχούσε. Έτσι ο Ηρακλής έφτασε στο +15 με περίπου 2′ να απομένουν. Ο ΑΡΗΣ και τότε έβγαλε στοιχειώδη αντίδραση, φτάνοντας στο -3 (89-86) με 10” να απομένουν, όμως έκανε χαζό φάουλ, ο Παπαδάκης πήγε στην γραμμή των βολών και ευστόχησε και στις 2 για το τελικό 91-86.

Ο ΑΡΗΣ κρατά την μαχητικότητα από αυτό το ματς, στοιχείο που τον χαρακτηρίζει φέτος καθώς δεν αφήνει κανένα ματς να χαθεί και έχει δείξει πως μπορεί να τα γυρίσει όλα. Δυστυχώς αυτό δεν έγινε στο Σαλονικιότικο ντέρμπι και ηττήθηκε.