Ματς.. γεμάτο θέαμα στο Άνφιλντ! Λίβερπουλ και Μπενφίκα σκόραραν από 3 γκολ, τα 4 των οποίων στο 2ο ημίχρονο. Η Λίβερπουλ αρέσκεται να.. δίνει ελπίδες στους αντιπάλους της.

Ήταν ένα ματς βαμμένο απ’ άκρη σ’ άκρη Κόκκινο. Η Λίβερπουλ είχε τις ευκαιρίες και την κατοχή, αλλά και την.. χαλαρότητα σε συγκεκριμένες φάσεις.

Σκόραρε πρώτη με τον Κονατέ στο 21′ από κόρνερ και ασίστ του Τσιμίκα. Στο 32′ ο Ράμος ισοφάρισε σε 1-1

Στην αρχή του Β’ ημιχρόνου, ο -ερχόμενος από τον πάγκο- Φιρμίνο έκανε το 2-1 στο 55′. Ο Βραζιλιάνος ξανασκόραρε στο 65′ μετά από 2η ασίστ του Τσιμίκα από εκτέλεση φάουλ.

Σε διάστημα 9 λεπτών (73′-82′), η Μπενφοκα έφτασε από το 3-1 στο 3-3 (αλλά 6-4 συν. σκορ) με Γιάρεμτσουκ και Νιούνιεζ.

Όμως, τέλος καλό όλα καλά. Οι Κόκκινοι προκρίθηκαν στον ημιτελικό της διοργάνωσης για 1η φορά μετά την σεζόν 18/19 όπου και κατέκτησαν τον τίτλο.

Το Σάββατο ή Λίβερπουλ.. πατάει Γουέμπλεϊ για τον ημιτελικό του FA Cup με την Μάντσεστερ Σίτι. 2ο μεταξύ τους κάτσε λιγότερο από 7 ημέρες.