Μοιράστηκαν από 1 ημίχρονο, η ποιότητα έκανε την διαφορά. Με 1μιση πόδι στον 3ο ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στα τελευταία 5 χρόνια η Λίβερπουλ. Κέρδισε 1-3 στο Ντα Λουζ και πλέον την επόμενη Τετάρτη παίζει τα ρέστα της για τον επαναληπτικό στο Άνφιλντ.

Ποδόσφαιρο είναι, οτιδήποτε μπορεί να συμβεί αλλά μιλάμε για το πιο φοβισμένο γήπεδο στην Ευρώπη, δηλαδή σε όλο τον ποδοσφαιρικό κόσμο. Η τελευταία ήττα της Λίβερπουλ στο Άνφιλντ ήταν με την Ίντερ (0-1, συν.σκορ 2-1) που ενώ είχε τρία (3!) δοκάρια δεν κατάφερε να σκοράρει.
Τελευταίος αποκλεισμός της Λίβερπουλ στο Άνφιλντ ήταν με την Ατλέτικο Μαδρίτης -ομάδα που φέτος αντιμετωπίζει η Μαν.Σίτι-, με φοβερή ανατροπη από 2-0 σε 2-3 στην παράταση. «Άπειρες» ευκαιρίες για τους Κόκκινους, μόλις 1 γκολ στα 90′ λεπτά και άλλο 1 στην παράταση. Από ‘κει και πέρα, ο Άντριαν με τραγικό διώξιμο, έδωσε την ευκαιρία στον Γιορέντε να κάνει το 2-1, αμέσως-αμέσως η ψυχολογία ανέβηκε και μέσα σε μερικά λεπτά έγινε το 2-2 με λάθος της άμυνας αυτή τη φορά αλλά με τον Άντριαν εμφανώς επηρεασμένο από το 1ο του λάθος.
Η Ατλέτικο είχε κλειδώσει την πρόκριση εκτός τεράστιου απροόπτου, όμως δεν είχε τελειώσει το έργο. Ο Μοράτα στο 119′ σε τετ-α-τερ έκανε το τελικό 2-3, με τον Άντριαν να βρίσκεται σε λάθος θέση. Έτσι έγινε ένας πικρός αποκλεισμός από τον θεσμό που την προηγούμενη χρονιά κατακτήθηκε από την Λίβερπουλ.
Σήμερα έχουμε άλλα δεδομένα, τότε ήταν τραυματίας ο Άλισον, φέτος είναι παρών συνέχεια, και όταν δεν είναι, ο Κέλεχερ φροντίζει να είναι εξίσου καλός με την εμπειρία να είναι το μόνο που του λείπει. Η Λίβερπουλ φέτος πάει για 4απλή κατάκτηση τίτλων (Πρέμιερ Λιγκ, Καραμπάο Καπ, FA Cup και Τσάμπιονς Λιγκ), ενώ έχει πετύχει ήδη να πάρει το Καραμπάο. Στο πρωτάθλημα βρίσκεται στην 2η θέση στο -1 από την πρωτοπόρο Σίτι, στο FA θα αντιμετωπίσει ΚΑΙ ΠΑΛΙ την Σίτι για τον ημιτελικό, και στο Τσάμπιονς Λιγκ, περιμένει την “τυπική” διαδικασία του επαναληπτικού για να μάθει αν θα παίξει με την Μπάγερν ή την Βίγιαρεάλ στα ημιτελικά.
Ο ΑΓΩΝΑΣ
Η Λίβερπουλ -ως συνήθως- ξεκίνησε πιέζοντας. Στο 17′ ο Κονατέ έκανε το 0-1, βάζοντας την Μπενφίκα σε κατάσταση “με την πλάτη στον τοίχο”. Προσπάθησε να αντιδράσει η γηπεδούχος, χωρίς αποτέλεσμα.
Μόλις στο 34′, ο Άρνολντ κάνει -άλλη- μία φανταστική διαγώνια προωθημένη στον Ντίαζ, ο οποίος με το κεφάλι την στρώνει στον Μανέ και σε κενή εστία κάνει το 0-2.
Η Λίβερπουλ έβαλε δύσκολα. Η Μπενφίκα αντέδρασε και υπενθύμισε στην Λίβερπουλ πως στο Τσάμπιονς Λιγκ δεν τελείωσε τίποτα με 2 γκολ. Μόλις στο 49′ ο Κονατέ κάνει τραγικό λάθος και ο Νούνιεζ μειώνσε σε 1-2.
Η Λίβερπουλ παρουσίασε εντελώς διαφορετική εικόνα στο 2ο ημίχρονο, αλλά η ποιότητα έκανε την διαφορά για ακόμη μία φορά. Στο 87′, ο Ντίαζ πέρασε την Βλαχοδήμο και έκανε το τελικό 1-3, βάζοντας την δυσκολία στην Μπενφίκα.
Η Λίβερπουλ τώρα στρέφει την προσοχή της στον Κυριακάτικο αγώνα με την Σίτι. Ένα ματς που από εχθές έγινε πιο δύσκολο με τους ορισμούς των διαιτητών. Ο Άντονι Τέιλορ ο 1ος διαιτητής, και Πολ Τίρνι στο VAR.
Γιατί άραγε έγινε δυσκολότερο το έργο των Κόκκινων; Και οι 2 διαιτητές είναι από το Μάντσεστερ…