ΤΕΛΟΣ! Η Λίβερπουλ παίρνει μία μεγάλη νίκη μετά από μία μέτρια εμφάνιση στο Άνφιλντ. Η Γ. Χαμ προσπάθησε αλλά.. δεν ήταν αρκετό για να κλέψει βαθμό από το Λίβερπουλ.
Η Λίβερπουλ με την κλασσική 11άδα, με μόνη αλλαγή τον Κονατέ που αντικατέστησε τον Ματίπ στο κέντρο της άμυνας.
Ο Ντέιβιντ Μόιζ έστησε την ομάδα με τον γνωστό.. άγνωστο Φαμπιάνσκι κάτω από τα δοκάρια, Ζουμά-Ντόσον το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας ενώ φουλ-μπακς ήταν οι Κρέσγουελ και Τζόνσον. Βλάσιτς-Λαντσίνι-Σούτσεκ-Μπόουεν ήταν η 4άδα πίσω από τους «καυτούς» Αντόνιο και Φορνάλς.
ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Ξεκίνησε με τον ρυθμό να ελέγχεται από τους Κόκκινους. Είχαν ευκαιρίες, με κορυφαία τη φάση του γκολ, μετά την μαγική ασσίστ του Άρνολντ στου Σενεγαλέζο (Μανέ) για το 1-0 στο 27ο λεπτό.
Το 2ο ημίχρονο ήταν κατά 80% της Γ. Χαμ, που απείλησε αρκετά, έδειξε στον Κλοπ και τους παίχτες του πως δεν τελείωσε τίποτα με 1-0 προβάδισμα. Η Γ. Χαμ με κορυφαία φάση στο 80′, όταν ο Μπενράχμα έστειλε την μπάλα στην κερκίδα από το ύψος της ΜΙΚΡΗΣ περιοχής, με τον Άλισον 50% εξουδετερωμένο!
Δεν έιχε τελειώσει το έργο του Μόιζ όμως. Μέχρι και το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Λονδρέζοι απειλούσαν, χωρίς δυστυχώς για αυτούς αποτέλεσμα.
Η Λίβερπουλ πάλι μείωσε στους 3 από την πρωτοπόρο Σίτι, η οποία θα αντιμετωπίσει την Κυριακή 6/3 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Έτιχαντ, και έτσι ΠΑΛΙ η Λίβερπουλ θα μείνει με αγώνα λιγότερο, καθώς την προηγούμενη εβδομάδα θα αντιμετώπιζε την Άρσεναλ στο Έμιρέιτς, όμως αναβλήθηκε λόγω τελικού Καραμπάο για τους Κόκκινους.