Η Λίβερπουλ πέτυχε μεγάλη νίκη στο Λονδίνο στο Έμιρεϊτς της Άρσεναλ (0-2) και πλέον σε απόσταση βολής από την Μάντσεστερ Σίτι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το 1ο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και για τις 2 πλευρές, με την Άρσεναλ να βγάζει περισσότερο νεύρο και τον Μαρτινέλι να.. οργιάζει από την πλευρά του.

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με γκολ που ακυρώθηκε για την Λίβερπουλ, καθώς ο Μανέ ήταν εκτεθειμένος. Στο 54′, όμως, ο Ζότα ήταν σε κανονική θέση και μετά από μαγική κάθετη του Τιάγκο, ο 1ος έκανε το 0-1 στην κλειστή γωνία του Ράμσντέιλ. Ήταν κρύο γκολ, σόκαρε την Άρσεναλ, που προσπάθησε να πάρει το πάνω χέρι από’ κει κ’ έπειτα όμως μάταια. Στο 62ο λεπτό, ο Φίρμινο -που προήλθε από τον πάγκο μόλις μερικά λεπτά νωρίτερα-, έκανε το 0-2 καταδεικνύοντας ολόκληρη την ποδοσφαιρική του ευφυΐα. Η Άρσεναλ από εκείνο το σημείο είχε μόνο μία καλή φάση με τον Μαρτινέλι να στέλνει την μπάλα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Άλισον στο 88′.

ΛΗΞΗ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ ΣΤΟ.. ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ!

Έληξε ο αγώνα και δικαιολογημένοι οι πανηγυρισμοί από τους Κόκκινους. Κατάφεραν μέσα σε κάτι λιγότερο απο 2 μήνες να γυρίσουν την πίεση από τις δικές τους πλάτες στις πλάτες της Σίτι, καθώς από το -14 από την κορυφή του Ιανουαρίου, έφτασαν χθες στο -1 σε ισάριθμες αγωνιστικές. Η πίεση παιρνά και πάλι στην μπλε ομάδα του Μάντσεστερ, καθώς οι Πολίτες ταξιδεύουν στο Μπέρνλι του Λανκασάιρ της Αγγλίας για το 2ο σερί εκτός έδρας παιχνίδι. Η δε Λίβερπουλ, για το πρωτάθλημα θα παίξει απέναντι στην Γουότφορντ στο Άνφιλντ, με τις σκέψεις μας στον αγώνα του 1ου γύρου και το 0-5 για τους Κόκκινους.