Στα όρια της σοβαρής.. ασόβαρης Αγγλίας ο αγώνας. Από 1 ημίχρονο σε κάθε εθνική, η Αγγλία έδειξε ποιότητα και πήρε  το ματς.

Μόνο έυκολο δεν το λέει κανείς το έργο της Αγγλίας στο Γουέμπλει. Δυσκολεύτηκε, αλλά βρήκε τις λύσεις για να πάρει νίκη με ανατροπή απέναντι στην Ελβετία.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

Αγγλία: Πίκφορντ, Γουόλκερ, Κόουντι, Στόουνς, Γκουέχι, Σο, Γκάλαχερ, Χέντερσον, Φόντεν, Κέιν και Μάουντ

Ελβετία: Όμλιν, Ροντρίγκεζ, Ακάνζι, Φρέι, Γούιντμερ, Φρέλερ, Τζάκα, Στέφεν, Σακίρι, Βάργκας και Εμπολό

ΚΡΥΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ 0-1
Η Αγγλία δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και έδωσε.. αέρα στην Ελβετία που το εκμεταλλεύτηκε για το 0-1 με την κεφαλιά του Εμπολό μόλις στο 22ο λεπτό.
ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 0-2
Για την Άγγλία δεν.. έφτανε το γκολ του Εμπολό, και παραλίγο να μείνει με 0-2 πίσω στο σκορ, καθώς μερικά λεπτά μετά το προβάδισμα της Ελβετίας, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3πλη ευκαιρία. με τον Πίκφορντ και το δοκάρι να αποσοβούν το μοιραίο.
ΞΥΠΝΗΜΑ ΚΑΙ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΜΕ ΣΟ
Η Αγγλία πίεσε, και κλεβοντας ψηλά ο Λουκ Σο έκανε το 1-1 στο 45+1′ κεραυνοβολώντας τον Όμλιν.
ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΡΟΛΩΝ
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αλλαγή των ρόλων. Η Αγγλία ήταν αυτή που πίεζε κάνοντας πολλές διεισδύσεις από τα δεξιά κυρίως. Κέριδσε κόρνερ, είχε σουτ αλλά όχι το γκολ.
ΚΟΡΝΕΡ ΚΑΙ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ
Στο 76′ η Αγγλία κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Τζούμπερ στο κόρνερ. Ο Κέιν το μετέτρεψε σε γκολ 2 λεπτά αργότερα.